Monday, January 18, 2016


Palju õnne, armas Maie!

Läänemaa kultuurkapitali esimese elutööpreemia saab Lihula lilltikandi meister Maie Roos

Maie Roos Lihula lilltikandile pühendatud festivalil. (Foto: Kermo Figol)
Kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupp annab tänavu esimest korda välja elutööpreemia, mida rahastab Eesti kultuurkapitali nõukogu. Laekus neli taotlust, preemia saab Maie Roos, vahendas kultuurkapitali Läänemaa ekspertgrupi koordinaator Marju Viitmaa.

Maie Roos on Läänemaale ainuomase Lihula lilltikandi uurija, tutvustaja, propageerija, arendaja ja õpetaja - ta on Lihula lilltikandi meister, seisab nominendi tutvustuses.

Maie Roos sündis Varbla vallas Massumetsa külas Vahtriku talus. Käsitööd hakkas ta tegema juba väikese tüdrukuna. Ise peab ta oma esimeseks ja parimaks õpetajaks ema.

Tikkinud on Maie Roos kogu elu. Tema käe alt on tulnud lugematul hulgal roositud kindaid, seelikuid, patju ja muid esemeid. Maie Roos valmistab rahvarõivaseelikud algusest lõpuni ise: tikib, õmbleb ja  kurrutab. Eriti väärtuslikud on Maie Roosi tikitud tekid. Peaaegu igal aastal valmib tal uus Lihula tikandiga tekk. Neist osa on vanade tekkide koopiad, osa mustreid on ta ise vanade tekkide ainetel loonud. Tal on erakordne kompositsiooni- ja värvitunnetus. Maie võib ilma mustrilehte kasutamata luua kauni tikandi.

Maie Roos on olnud Lihula rahvaülikoolis tikkimiskursuse juhendajaks. Ta  on õpetaja selle sõna parimas tähenduses. Ta on hinnatud autoriteet mitme põlvkonna tikkijate seas. Temalt saab alati nõu ja abi.

Maie on uurinud Lihula ümbruse käsitööpärandit. Tema osalusel valmis Lihula rahvaülikoolis 2009. aastal raamat “Lihula lilltikand ja meistrid” ning aasta hiljem DVD konkreetsete tikkimisõpetustega.

Maie Roos kuulub Lihula lilltikandi seltsi alates selle loomisest 2011. aastal ning on üks seltsi aktiivsemaid liikmeid. Ta on osalenud igal aastal Lihula lillkirja festivali ettevalmistamisel ja läbiviimisel, pannud välja lillkirjaliste tekkide näitusi, juhendanud Lihula tikandi töötube mardilaadal. Maie on 2014. aastal ilmunud raamatu „Lihula lilltikand. Õpetus. Mustrid. Inspiratsioon“ üks autoritest.

Maie Roos on 82-aastane ja jätkab seelikute, tekkide tikkimist ja noorte õpetamist tänaseni.


No comments:

Post a Comment